Mapa Twojego eBooka

mapa ebooka

Mapa eBooka lub jak kto woli, pierwszy szkic spisu treści, jest bardzo ważnym elementem planowania treści, które zamieścimy w eBooku, ale i pomoc przy składzie i redakcji treści. Przeczytaj do końca i stwórz mapę dzięki której Twój czytelnik nie zgubi się w Twoim eBooku.

Co to mapa eBooka? 

Jest to coś podobnego do spisu treści. Mapa eBooka pokazuje strukturę naszej publikacji. Pokazuje wszystkie najważniejsze tematy, które chcemy poruszyć, ale i pomaga uporządkować wiedzę. 

Dobrze ułożony eBook to w głównej mierze pomoc dla Ciebie przy pisaniu oraz dla Twojego czytelnika przy czytaniu. Jest to zaprzeczenie chaosu. Nikt nie chce, by odbiorca gubił się w tekście. Dlatego zachęcam Cię do stworzenia takiej mapy, zanim zaczniesz stawiać pierwsze zdania w publikacji.

Jak stworzyć mapę eBooka?

Na samym początku, wypisz najważniejsze, główne zagadnienia. Jeśli przeprowadzasz odbiorcę przez proces, mogą to być konkretne kroki. Będą to główne rozdziały Twojego eBooka. 

mapa ebooka cz. 1

W następnym kroku, dodaj odnogi do każdego rozdziału i stwórz tematy podrozdziałów. Rozłóż rozdziały na czynniki pierwsze.

mapa ebooka cz. 2

Powtórz ten krok jeszcze maksymalnie raz, aby nie zrobiła się z tego rozległa pajęczyna. Jeśli czujesz, że mimo to temat nie został wyczerpany lub czujesz że i tak będzie to bardzo obszerna publikacja, zastanów się, czy nie lepiej wydać każdego rozdziału jako osobny eBook. Możesz wtedy wydać całą serię. 

Ze stworzonego schematu stwórz szkic spisu treści, pamiętając, by stopni nie było zbyt dużo bo tworzy to zamieszanie. Popatrz na schematy poniżej. 


Jak myślisz, z którego eBooka będzie się lepiej korzystać czytelnikowi? 

Co dalej?

Dzięki stworzonemu szkicowi spisu treści, dużo szybciej napiszesz swój eBook. Możesz rozpisać sobie plan działania i np. pisać codziennie jeden rozdział. Jeśli w trakcie pisania przyjdzie Ci do głowy pomysł, co jeszcze możesz zamieścić w poszczególnych rozdziałach – działaj! Pamiętaj, że to tylko szkic spisu a nie końcowy spis. 

Trzymaj się głównych ram a stworzysz czytelny eBook z którym praca będzie czystą przyjemnością. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *